ביטוח משכנתא- ממה מורכב ביטוח משכנתא?

משכנתא הינה הלוואה בתנאים מיוחדים לצורך רכישת נדל"ן וככזו היא בדרך כלל טומנת בחובה סכומי כסף גבוהים בהתחייבות רבת שנים. למעשה מדובר בשעבוד הנכס לטובת הגורם המלווה, אשר מעוניין בסופו של דבר שערך הנכס יישמר כמו גם שתעמדו בהחזרים החודשיים שקבעתם לעצמכם. ביטוח משכנתא מהווה מעין "חבילה" המגנה מפני מצבים בהם לא תוכלו לעמוד בהתחייבויות החזר הפרמיה החודשית או במקרים בהם נגרם נזק למבנה הנכס שרכשתם. להלן כל המידע על אחד מהביטוחים היותר חשובים שתרכשו במהלך חייכם.

ביטוח משכנתא – מבנה הדירה

ביטוח משכנתא מהווה תנאי הכרחי לתקפותה של המשכנתא בפועל והיא תתבטל במידה ובוטל הביטוח. סוג זה של ביטוח הינו אינטרס של הבנק, כמו גם של בעל הנכס. כל פגיעה במבנה הנכס מפחיתה מערכו ולכן יש צורך בכיסוי הביטוחי המתאים על מנת לתקן את הנזקים או לפצות על האובדן וירידת הערך בהתאם. מבנה הדירה כולל את כל קירות ושלד הבית אך כמו כן גם כל דבר אחר אשר מחובר אליהם בדרך קבע. ביטוח משכנתא יכסה כל נזק שנגרם ל- "מבנה הבית" בגין הסיבות הנקובות בפוליסה כגון נזקי אקלים, פריצה, שריפה, תאונות עם כלי רכב או טיס ועוד. הביטוח יכסה נזקים למבנה הפיזי עצמו ואף לאלמנטים המחוברים אליו כגון דוד השמש, ארונות המטבח, משקופים, שטיחים מקיר לקיר, צנרת, מערכת חימום ביתי, מזגנים ועוד. ניתן להוסיף לביטוח המשכנתא גם את ביטוח תכולת הדירה (תכשיטים, מכשירי חשמל, חפצי אומנות וכו') כמו גם להרחיב את ביטוח המבנה גם לצד ג', הרחבת הפיצויים ועוד.

ביטוח משכנתא – חשיבות ביטוח החיים

על מנת לקבל משכנתא מהגורם הממן, חובה לרכוש גם ביטוח חיים למשכנתא אשר כולל סעיף פיצוי שערכו מגיע לפחות לגובה המשכנתא. ביטוח החיים הינו חלק בלתי נפרד מכל ביטוח משכנתא. במקרה בו פוליסת ביטוח החיים אינה תקפה, כל הנטל על תשלום הפרמיה ייפול על משפחת הלווה עד למצב בו הנכס יכול להילקח לטובת מכירה בשוק החופשי ע"י הגורם המממן. הביטוח יופעל במקרה של מחלות, תאונות ופטירה של המבוטח כך שיובטח החזר הפרמיה החודשית של המשכנתא. לעיתים רבות מוסיפים המבוטחים סעיפים שונים לביטוח החיים למשכנתא כגון ביטוח על אובדן כושר עבודה, ביטוח תאונות אישיות ועוד.

דברו איתנו